Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Судан: clean up, replaced: coauthor= → author=
с (→‎Судан: clean up, replaced: Page= → page= (2))
с (→‎Судан: clean up, replaced: coauthor= → author=)
}}</ref>. Во [[јуни]] [[1995]] година многуте неуспешни обиди за да се убие египетскиот претседател [[Хосни Мубарак]] довеле до протерување на ЕИЏ, а во мај 1996 година и протерување на Бин Ладен од страна на суданската влада.
 
Според пакистанско-американскиот стопанственик [[Мансор Ијаз]], суданската влада и понудила на аминистрацијата на Клинтон голем број можности за апсење на Бин Ладен. Тие можности биле добро прифатени од страна на државниот секретар на САД , [[Медлин Олбрајт]], но одбиени кога [[Сузан Рајс]] и [[Ричард Кларк]] го убедиле советникот за национална безбедност [[Сенди Бергер]] да ја одбие понудата на Олбрајт. Тврдењата на Ијаз се појавиле во голем број колумни, вклучувајќи една во весникот „Los Angeles Times“<ref>{{наведени вести|url=http://articles.latimes.com/2001/dec/05/opinion/oe-ijaz05 |title=Clinton Let Bin Laden Slip Away and Metastasize|work=Los Angeles Times |date=5 декември 2001| first=Mansoor | last=Ijaz}}</ref> и една во „The Washington Post“ напишана заедно со поранешниот амбасадор на Судан, Тимоти М. Карни<ref>{{наведени вести|url=http://www.washingtonpost.com/ac2/wp-dyn/A64828-2002Jun29|title=Intelligence Failure? Let's Go Back to Sudan|last=Carney |first=Timothy|coauthorauthor=Mansoor Ijaz|date=June 30, 2002|work=The Washington Post|accessdate=December 1, 2008}}</ref>. Слични искази биле дадени и од страна на уредникот на „[[Vanity Fair]]“, Дејвид Роуз<ref>{{наведени вести|url=http://www.vanityfair.com/politics/features/2002/01/osama200201?currentpage=1|title=The Osama Files|last=Rose|first=David|date=јануари 2002|work=Vanity Fair |accessdate=December 1, 2008| archiveurl= http://web.archive.org/web/20081205155110/http://www.vanityfair.com/politics/features/2002/01/osama200201?currentpage=1| archivedate= December 05 2008 <!--DASHBot-->}}</ref> и од Ричард Минитер, автор на „Losing bin Laden“, во интервју за „World“ во ноември 1993 година<ref>{{наведени вести|url=http://www.worldmag.com/articles/8206|title='Clinton did not have the will to respond'|last=Belz|first=Mindy|date=November 1, 2003|work=[[World (magazine)|World]]|accessdate=December 1, 2008| archiveurl= http://web.archive.org/web/20081206014541/http://www.worldmag.com/articles/8206| archivedate= December 06 2008 <!--DASHBot-->}}</ref>.
 
Неколку извори го оспорувале тврдењето на Ијаз, вклучувајќи ја и Националната комисија за терористички напади на САД (Комисија 9/11), која заклучила: