Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Додадени 6 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме|
с (→‎Настан: Јазична исправка, replaced: егзекуцијата → погубувањето (2))
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме|)
|image=Veles X7.JPG
|caption=''Поглед кон [[Црква „Св. Спас“ - Велес|Свети Спас]] во [[Велес]], каде што жртвите се погребани во масовна гробница позади црквата''
|location= [[Велес]], {{flagзнаме|СР Македонија}}
|target= припадници на [[ВМРО]] и [[ММТРО]], како и наводно [[бугарофили]]<ref name="Црнушанов"/>
|date= 14 – 15 јануари 1945