Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Додадени 18 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, Кнежество → Кнежевство)
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (3))
 
|religion = [[Ислам]]
|common_languages = [[Кримскотатарски јазик|Кримскотатарски]], [[Отомански турски јазик|отомански]]
|today = {{flagзнаме|Ukraine}}<br>{{flagзнаме|Russia}}<br>{{flagзнаме|Moldova}}
}}
'''Кримско Ханство''' — држава на [[Кримски Татари|Кримските Татари]] која постоела во периодот од [[1449]] до [[1783]] година.