Кладистика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 96 бајти ,  пред 2 години
дополнување #WPWP #WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека:Kladogram Nymphaeales.PNG|мини|десно|250п|Кладограм]]
'''Кладистиката''' (од [[грчки]]: ''κλάδος'' - "гранка") претставува хиерархиска класификација на [[Вид (биологија)|вид]]овите која се основа на [[Филогенетика|филогенетското]] или [[Еволуција|еволутивното]] наследство со [[клад]]ови. Поимот ''филогенетика'' често се користи како синоним за кладистика. Кладистиката се разликува од другите таксономски системи по тоа што се фокусира на еволутивните врски меѓу видовите, а не на морфолошките сличности, кои може да се [[Конвергентна еволуција|конвергентни]].
 
1.687

уредувања