Разлика помеѓу преработките на „Грегоријански календар“

с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Григур → Григориј (2))
с
'''ГрегоријанскиотГрегоријански календар''' е [[календар]] кој денеска се користи во [[Европа]], поранешните европски колонии како и поголемиот дел од светот. Тој е модификација на [[Јулијански календар|jулијанскиот календар]], и првпат бил предложен од [[неапол]]скиот [[доктор по медицина|доктор]] [[Алојзиј Лилиј]], а бил прифатен со декрет на [[папа]]та [[Папа Григориј XIII|Григориј XIII]], по кого е и наречен.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Грегоријанскиот календар''' е [[календар]] кој денеска се користи во [[Европа]], поранешните европски колонии како и поголемиот дел од светот. Тој е модификација на [[Јулијански календар|jулијанскиот календар]], и првпат бил предложен од [[неапол]]скиот [[доктор по медицина|доктор]] [[Алојзиј Лилиј]], а бил прифатен со декрет на [[папа]]та [[Папа Григориј XIII|Григориј XIII]], по кого е и наречен.
 
Кога стапил на сила во [[1582]] година, биле избришани 10 дена од сончевата [[година]]. Така последен ден од [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]] бил [[4 октомври]] [[1582]], а прв ден од грегоријанскиот календар бил [[15 октомври]] [[1582]] година.