Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Антимикробни апликации: Правописна исправка, replaced: Сантијаго → Сантјаго
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (2))
с (→‎Антимикробни апликации: Правописна исправка, replaced: Сантијаго → Сантјаго)
 
 
=== Антимикробни апликации ===
[[Бакарни легури со изработени површини]] имаат физички својства кои уништуваат широк спектар на [[Микроорганизам|микроорганизми]] (на пример, ''[[Escherichia coli|E. coli]]'' O157:H7, [[метицилин]] -отпорен ''[[Staphylococcus aureus]]'' ( MRSA ), ''[[Стафилококи|Staphylococcus]]'' , ''[[Clostridium difficile]]'' , [[инфлуенца А вирус]]от , [[аденовирус]] и [[Габа|габи]] ).<ref name="Copper Touch Surfaces">[http://coppertouchsurfaces.org/antimicrobial/bacteria/index.html Copper Touch Surfaces] {{Семарх}}. Copper Touch Surfaces. Посетено на 8 November 2011.</ref> Околу 355 бакарни легури биле докажани дека убиваат повеќе од 99,9% од бактериите кои предизвикуваат болести во рок од само два часа кога се редовно исчистени.<ref name="epa.gov">[http://www.epa.gov/pesticides/factsheets/copper-alloy-products.htm ЕПА регистрира производи од легури што содржат бакар] , мај 2008 година</ref> [[Агенција за заштита на животната средина на САД|Агенцијата за заштита на животната средина на САД]] (ЕПА) ги одобри регистрациите на овие бакарни легури како "[[антимикробни]] материјали со придобивки за јавното здравје";<ref name="epa.gov" /> тоа одобрение им овозможува на производителите да поднесуваат правни барања за придобивките од јавното здравје на производите направени од регистрирани легури. Покрај тоа, ЕПА ја одобри долгата список на антимикробни бакарни производи направени од овие легури, како што се потпирачи, [[Ограда|оградите]] , преклопните маси, [[Мијалник|мијалници]] , [[Чешма|чешми]], [[Квака на врата|кваките на вратите]], [[санитарија]], [[Тастатура|компјутерските тастатури]], опрема за [[Здравствен клуб|здравствени клубови]] и рачките на [[Количка за пазарување|количката за пазарување]] (за сеопфатна листа, видете: [[Антимикробни допирни површини од бакар-легури#Одобрени производи|Антимикробни допирни површини од бакар-легури # Одобрени производи]]). Бакарните кваки на вратите се користат од страна на болниците за да се намали преносот на болеста, а [[Легионерска болест|легионерската болест]] е потисната од бакарни цевки во водоводните системи.<ref>{{Наведено списание|last=Biurrun|first=Amaya|last2=Caballero|first2=Luis|last3=Pelaz|first3=Carmen|last4=León|first4=Elena|last5=Gago|first5=Alberto|date=1999|title=Treatment of a Legionella pneumophila‐Colonized Water Distribution System Using Copper‐Silver Ionization and Continuous Chlorination|journal=Infection Control and Hospital Epidemiology|volume=20|issue=6|pages=426–428|doi=10.1086/501645|jstor=30141645|pmid=10395146}}</ref> Продукти со антимикробни бакарни легури сега се инсталираат во здравствени установи во Велика Британија, Ирска, Јапонија, Кореја, Франција, Данска и Бразил и во системот за транзит на метрото во СантијагоСантјаго, Чиле, каде што ќе бидат поставени оградувачки лежишта од бакар-цинк во околу 30 станици помеѓу 2011 и 2014 година.<ref>[http://www.rail.co/2011/07/22/chilean-subway-protected-with-antimicrobial-copper Chilean subway protected with Antimicrobial Copper – Rail News from] {{Семарх}}. rail.co. Посетено на 8 November 2011.</ref><ref>[http://construpages.com.ve/nl/noticia_nl.php?id_noticia=3032&language=en Codelco to provide antimicrobial copper for new metro lines (Chile)] {{Мртва врска}}. Construpages.com.ve. Посетено на 8 November 2011.</ref><ref>[http://www.antimicrobialcopper.com/media/149689/pr811-chilean-subway-installs-antimicrobial-copper.pdf PR 811 Chilean Subway Installs Antimicrobial Copper] {{Семарх}}. (PDF). antimicrobialcopper.com. Посетено на 8 November 2011.</ref> Текстилните влакна може да се мешаат со бакар за да се создадат антимикробни заштитни ткаенини.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.cupron.com/cupron-technology/power-of-cupron/copper-and-cupron|title=Copper and Cupron|publisher=Cupron}}{{unreliable source?|date=November 2013}}</ref><ref name="Ergowear">[https://www.ergowear.com/incopper-specifications/ Ergowear], Copper antimicrobial yarn technology used in male underwear{{unreliable source?|date=November 2013}}</ref>
 
=== Како шпекулативна инвестиција ===