Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 9 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎1992 year: clean up, replaced: година = → year=
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
с (→‎1992 year: clean up, replaced: година = → year=)
Ал-Каеда обично не исплаќа парични средства за напади и многу ретко прави електронски трансфери<ref>{{наведени вести| last = Eichenwald | first = Kurt | authorlink = Kurt Eichenwald | title = A Nation Challenged: The Money; Terror Money Hard to Block, Officials Find | work=The New York Times | date = December 10, 2001 | url = http://www.nytimes.com/2001/12/10/world/a-nation-challenged-the-money-terror-money-hard-to-block-officials-find.html?scp=1&sq=A+NATION+CHALLENGED%3A+THE+MONEY%3B+Terror+Money+Hard+to+Block%2C+Officials+Find&st=cse&pagewanted=all| accessdate =May 4, 2011}}</ref>.
 
=== 1992 година year===
На [[29 декември]] [[1992]] година, бил првиот напад на Ал-Каеда кога биле детонирани две бомби во [[Аден]], [[Јемен]]. Првата мета бил хотелот Мовенпик, а втората бил паркингот на хотелот Голдмохур.