Разлика помеѓу преработките на „Стокхолм“

Додадени 10 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
с (Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
 
Градот е основан во [[1252]] година на спојот на [[езеро]]то [[Меларен]] и [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Главен град на Шведска службено станал во [[1436]]. Седиште е на, помеѓу другото, [[Кралска академија на науките (Шведска)|Кралската академија на науките]], Карловиот институт и [[Шведска академија|Шведската академија]], која ги одбира добитниците на [[Нобелова награда]] од [[физика]], [[хемија]], [[економија]], [[медицина]] и [[литература]].
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
Името на градот води потекло од старошведските зборови ''Сток'' (Stock) и ''Холм'' (holm) што во буквален превод значи „место на островче“. Ова има смисла, ако се знае дека најстариот (денес средиштен) дел од градот се наоѓа токму на островот [[Хелгеандхолмен]].