Припрата: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 3 години
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с Јазична исправка, replaced: Византиската Империја → Византиското Царство
с →‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
Ред 3:
'''Припрата''' или '''нартекс''' — доградба на влезот во [[храм]]от (исто како и пронаос кај античките Грци, пред влезот на антички храм). Припратата може да биде изградена на западната, јужната и северната страна на храмот. Обично е одвоена од црквата со ѕид и со врата.
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
[[Податотека:St. Demetrius Church in Bitola 13.JPG|мини|десно|250п|Припратата на јужната страна на црквата [[Црква „Св. Димитриј“ - Битола|„Св. Димитриј“]] во [[Битола]]]]
И двете имиња, припрата и нартекс водат потекло од грчкиот јазик. Терминот '''нартекс''' е идентичен на својот грчки облик, додека терминот '''припрата''' е словенизиран облик на грчкиот збор ''перипатос''.