Разлика помеѓу преработките на „Никозија“

Додадени 10 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
 
'''Никозија''', локално се употребува името '''Левкозија''' ([[грчки јазик|грчки]]: Λευκωσία, [[турски јазик|турски]]: ''Lefkoşa'') е главен град на [[Кипар]] со население од 206 220 жители (2001). Се наоѓа на [[река]]та [[Педиео]]. Никозија е разделен на два дела. Северниот дел се наоѓа во [[Турска Република Северен Кипар]].
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
Старото име на Никозија било Ледра. Денешното име на градот е добиено во времето на Лузињската власт, иако во античкото време се јавува и називот Лефктоеа. Името Никозија се појавило со доаѓањето на Лизањи. Феанцуските крстоносци не можеле или не сакале да го изговараат името Лефкозија, па затоа градот го нарекле Никозија. Ледра, денес е име на најпопуларната трговска улица во Никозија.