Разлика помеѓу преработките на „Епиметеј (месечина)“

с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: ==Етимологија== → == Потекло на поимот ==
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: ==Етимологија== → == Потекло на поимот ==)
Прометеј се однесува исто во внатрешната страна на прстенот. Во 1967 година постоело сомневање за постоењето на Епиметеј, кој не било потврдено сè до 26 февруари 26 февруари 1980 година. Епиметеј била една од 8. месечини што таа година ги открил „[[Војаџер 1]]“.
 
== Потекло на поимот ==
==Етимологија==
Месечината го носи името на еден од [[Епиметеј|титаните]], семејство на џинови во грчката митологија, кое многу одамна владеело на [[Земја]]та. [[Прометеј]] е еден од петте браќа на Епиметеј.