Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Додадени 10 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (23), Cite news → наведени вести (54))
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
# економијата на САД конечно ќе колабира под притисок од повеќе активности на бројни места, правејќи економскиот систем ширум светот кој е зависен од САД исто така да колабира, што би довело до глобална политичка нестабилност, што пак води до глобален џихад предводен од Ал-Каеда и тогаш би бил поставен Вехапскиот калифатот низ светот<ref name=Atwan/>.
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
На [[арапски]], поимот „ал-каеда“ има четири слогови (арапски изговор [ælˈqɑːʕɪdɐ] ). Бидејќи две од арапските согласки во името (безвучната експлозивна [q] и звучната фрикативна [ʕ]) не се гласови кои постојат во [[англиски јазик|англискиот јазик]], најблиски англиски изговори се /ælˈkaɪdə/, /ælˈkeɪdə/ и /ˌælkɑːˈiːdə/. Името на Ал-Каеда исто така може да биде транслитерирано како al-Qaida, al-Qa'ida, el-Qaida или al-Qaedа<ref>[http://ibb7.ibb.gov/pronunciations/sounds/2930.ra Listen to the U.S. pronunciation] ([[RealPlayer]]).</ref>.