Адвокат: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
(Нова страница)
 
с (Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
'''Адвокат''' - правен застапник''',''' бранител на обвинето лице во кривична постапка''',''' застапник на една страна во парнична постапка'''.'''
 
== Потекло на поимот ==
<br />
 
== Етимологија ==
Зборот „адвокат“ потекнува од [[латинскиот јазик]], од зборот ,,advocatus".
<br />
 
== Литература ==
 
* [http://www.makedonski.info/search/%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82 Адвокат] - w.w.w.makedonski.info
 
* Лексикон страних речи и израза од Милан Вујаклија, стр 10.