Данска во Втората светска војна: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
 
На почетокот на [[Втората светска војна]], [[Данска]] прогласила неутралност. За поголемиот дел од војната, земјата била протекторат, а потоа окупирана територија на [[Германија]]. Одлуката за окупирање на Данска била донесена во [[Берлин]] на [[17 декември]] [[1939]] година<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://politiken.dk/newsinenglish/art5490859/The-diaries-Quisling-sealed-Denmarks-WWII-fate |title=The diaries: Quisling sealed Denmark's WWII fate |publisher=Politico.dk |date=20 December 2013}}</ref>. На [[9 април]] [[1940]] година, Германија ја окупирала Данска во [[Операција Везерибунг|операцијата Везерибунг]], а кралот и владата продолжиле да функционират де факто како протекторат над земјата до [[29 август]] [[1943]] година, кога Германија ја ставила Данска под директна воена окупација, која траела до сојузничката победа на [[5 мај]] [[1945]] година. Спротивно на ситуацијата во другите земји под германска окупација, повеќето дански институции продолжиле да функционираат релативно нормално до [[1945]] година. И Данската влада и кралот останале во земјата во непријатната врска меѓу демократскиот и тоталитаристичкиот систем, во знак на протест против германските барања за воспоставување на смртната казна за саботажа.
 
Нешто повеќе од 3.000 [[Данци]] починале како директен резултат на окупацијата<ref name="milhist">{{Наведена мрежна страница|url= http://www.milhist.dk/besattelsen/ww2stat/ww2stat.html |title= The Occupation in Numbers |website= milhist.dk |first= Gert |last= Laursen |year= 1997 |archive-url= https://web.archive.org/web/20120306144404/http://www.milhist.dk/besattelsen/ww2stat/ww2stat.html |archive-date= 6 March 2012 |accessdate= 24 December 2016 |url-status=dead}}</ref>. Дополнителни 2.000 доброволци на Слободниот Дански корпус и Вафен СС, од кои најмногу потекнуваат од германското малцинство во јужна Данска, загинале во борбата на Источниот фронт<ref>{{Наведена книга| last1= Christensen |first1= Claus Bundgård |authorlink1= Claus Bundgård Christensen |last2= Poulsen |first2= N. B. |last3= Smith |first3= P. S. |title= Under [[Svastika#Symbol of Nazism|hagekors]] og [[Flag of Denmark|Dannebrog]] : danskere i Waffen SS 1940–45 |publisher= [[Aschehoug (Egmont)|Aschehoug]] |year= 2006 |isbn= 978-87-11-11843-6| pages= 492-494 |language= da |trans-title=Under Svastika and Dannebrog : Danes in Waffen SS 1940–45}}</ref>, додека во сојузничката служба загинале 1072 трговски морнари<ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://nyhederne.tv2.dk/samfund/2014-03-20-oprejsning-til-danske-krigssejlere |title= Oprejsning til danske krigssejlere |work= [[TV 2 (Denmark)|nyheder.tv2.dk]] |first= Jesper Dahl |last= Caruso |date= 20 March 2014 |accessdate= 24 December 2016}}</ref>. Севкупно, ова претставува многу ниска стапка на смртност во споредба со другите окупирани земји.
 
Ефективно се појавило и [[Движење на отпорот (Данска)|Движење на отпорот]] што се развило до крајот на војната, а повеќето дански Евреи биле спасени во 1943 година кога германските власти наредиле нивно интернирање како дел од [[Холокауст]]от.