Разлика помеѓу преработките на „Евдокија Рачкевич“

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: Cite news → наведени вести
с (→‎Втора светска војна: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: Cite news → наведени вести)
 
}}
 
'''Евдокија Рачкевич''' (р. '''Андријчук'''; {{lang-ru|Евдокия Рачкевич}}; {{родена на|22|декември|1907}} – {{почината на|7|јануари|1975}}) била заменик-командант и [[комесар]] на [[Ноќни вештерки|46. гардиски бомбашки воздухопловен полк]] (т.н. „Ноќни вештерки“) во текот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], позната во СССР под името [[Голема Патриотска војна (термин)|Голема Патриотска војна]]. По завршувањето на војната, Рачкевич го пронаоѓа патот на полкот низ војната и успева да ги лоцира остатоците на жените од полкот што се водат како исчезнати во акција, за истите да можат да добијат погреб со сите почести. Војниците кои се исчезнати во акција се сметале за потенцијални предавници сѐ додека не се пронајдат нивните остатоци, бидејќи тие можеле да бидат заробени, а советските воени заробеници се сметаат „виновни додека не се докаже спротивното“ за соработка со [[Сили на Оската|силите на Оската]], особено по наредбата бр. 270, која забранува предавање или повлекување.<ref name=":0">{{Citeнаведени newsвести|url=https://topwar.ru/62652-evdokiya-nikulina-proslavlennaya-letchica-nochnyh-vedm.html|title=Евдокия Никулина. Прославленная лётчица из "ночных ведьм"|last=|first=|date=|work=Военное обозрение|access-date=2018-04-03|archive-url=|archive-date=|dead-url=|language=ru}}</ref>
 
==Ран живот и предвоена кариера==