Милош Теодосиќ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: Cite news → наведени вести
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: Cite news → наведени вести)
Тој бил шест пати избран во Идеалниот тим на Евролигата, и бил прогласен за МВП на [[Евролига]]та во 2010 година.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fiba.com/basketballworldcup/2014/Milos-TEODOSIC|title=Teodosic, Miloš|publisher=FIBA.com|accessdate=18 August 2015}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=JDR|title=Teodosic, Miloš|publisher=EUROLEAGUE.net|accessdate=18 August 2015}}</ref>
 
Тој исто така ја претставувал [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|српската кошаркарска репрезентација]] на меѓународно ниво. Теодосиќ помогнал на српскиот национален тим да го освои сребрениот медал на [[Европско првенство во кошарка|Европското првенство]] во [[Европско првенство во кошарка 2009|2009 година]], како и сребрениот медал на [[ФИБА Европа|ФИБА]] Светското првенство во кошарка во [[Светско првенство во кошарка 2014|2014 година]], за да биде избран во сите-натпреварувачки тимови во двете натпреварувања. Исто така на [[Летни олимписки игри 2016|Олимписките игри во Рио во 2016 година]], го освоил сребрениот медал.<ref>[http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/p/rpp/150/q/Milos%20TEODOSIC/pid/44167/_//players.html FIBA.com profile]</ref> Тој бил назначен на ФИБА европски играч на годината во 2010 година, и во 2016 година, тој бил прогласен за најдобар не-НБА играч во светот од страна на НБА тренерите,<ref>{{Citeнаведени newsвести|url=http://www.opencourt-basketball.com/milos-teodosic-the-best-non-nba-player-in-the-world/|title=Milos Teodosic - The Best Non NBA Player In The World|last=Peters|first=Damien|date=2016-10-24|work=|newspaper=Opencourt Basketball|language=en-US|access-date=2016-11-22|via=}}</ref> како и Европски играч на годината од страна на ''La Gazzetta dello Sport''.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.gazzetta.it/Basket/16-01-2017/basket-euro-player-2016-teodosic-nba-battuta-16-anni-180435253039.shtml|title=Basket, Euro Player 2016 a Teodosic: Nba battuta dopo 16 anni|publisher=''La Gazzetta dello Sport''|date=2017-01-16|accessdate=2017-01-16|language=it}}</ref>
 
== Наводи ==