Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

Додаден 51 бајт ,  пред 5 месеци
с
Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести, Cite news → наведени вести (2)
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести, Cite news → наведени вести (2))
| updated = January 29, 2013
}}
'''Флојд Лендис''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Floyd Landis''; [[14 октомври]] [[1975 година]]) e поранешен [[САД|американски]] професионалeн велосипедист, кој бил активен во периодот од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел ''моунтајн бајк'' и бил во 1993 година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил во [[2006]] година кога го освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и победата е препишана на [[Оскар Переир]].<ref name=phonakfireslandis>{{Citeнаведени newsвести| url=http://www.phonak-cycling.ch/index.php?id=5&L=1&uid=330| title= Phonak Cycling Team to clarify consequences|publisher=Phonak Cycling Team|date= 2006-08-05|accessdate= 2006-08-05}}</ref>
 
==Детство и аматерска кариера==
 
Флојд е второ дете на Пола и Арлене Ландис, пораснал во [[Фармерсвил, Пенсилванија]].<ref>Everson, Darren (2006, July 30). Landis lived in the Conestoga Valley School District. World Descends on Farmersville. ''[[New York Daily News]]'', p. 62-63.</ref> Лендис во почетокот велосипедот го користел само кога одел со другар му на [[риболов]], а наскоро почнал да ужива во возењето и одлучил да учествува во локална трка, на која се појавил во долниот дел на тренерки бидејќи неговата религијата не му дозволубала да облече шорц.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://articles.latimes.com/2010/may/22/sports/la-sp-floyd-landis-20100523 |title=Floyd Landis has nothing left to lose – Los Angeles Times |publisher=Articles.latimes.com |date=2010-05-22 |accessdate=2010-07-17|first=Alan|last=Zarembo}}</ref> Лендис победил во таа трка и продолжил да се натпреварува на локалните трки.
 
На неговиот татко не му се допаѓало што син му се бави со велосипедизам и се обидувал да го обесхрабри давајќи му додатни обврски, така Лендис немал време да тренира преку ден и се извлекувал преку ноќ да тренира. Неговиот татко ја примил дојавата дека син му се извлекувал преку ноќта<ref>[http://www.abc.net.au/rn/religionreport/stories/2006/1697094.htm Floyd Landis – Mennonite in tights]. ''The Religion Report'' 26 July 2006</ref>, а бидејќи не ја ценил неговата страст за велосипедизам, мислел дека користи дрога или алкохол. Често пати го следел, да се осигура дека нема да падне во некоја неволја. Неговиот татко покасно станал еден од најголемите негови фанови.<ref>[[OLN]] [[Television broadcast]] of the [[2006 Tour de France]], July 22, 2006</ref><ref>{{Citeнаведени newsвести
|last = Coyle
|first = Daniel
|df =
}}</ref>
 
 
Кариерата ја започнал во Моунтајн бајк, [[1993]] година го освоил националното првенство во Моунтајн бајк за јуниори. На 20 години се преселил во Јужна [[Калифорнија]].
На 27 јули [[2006]] година тимот Фонак објавил дека Лендис бил позитивен на допинг тест, имал високо ниво на тстостерон при етапата 17. Ландис го отфрлил тоа, истакнувајќи дека се надева на негативниот резултат на Б примерок. Но и тој бил позитивен, и Ландис бил отуштен од тимот Фонак. Со почетокот на август, свецката антидопинг агенција го прогласила Лендис крив за допинг, а светската бициклистичка федерациа УЦИ му ја одземала победата на [[Тур Де Франс]], и таа му припаднала на друго пласираниот Оскар Переиру. 20 септември [[2007]] година Лендис е прогласен крив за допинг пред званичниот комитет и суспендиран е на две години, ретко активно до 1 јануари [[2007]] година. Лендис на таа одлика се жалел на судот за спортска арбиража, и сослушувањето трајало од 19 до 24 март [[2008]] година, во [[Њујорк]]. Пресудата е донета на 30 јун, [[2008]] година, каде е само потврдено дека е крив и суспензијата останала на снагата.
 
==Враќање на велосипедизмот==
 
После истекот на суспензијата, [[2009]] година, се вратил на возењето во малиот тим Максис, со кој учествувал на трката Калифорнија и го завршил на 23 место. Го напуштил тимот на крајот на сезоната, истакнувајќи дека сака да вози поголеми трки во [[Европа]]. На почетокот на [[2010]] година, прешол во Бахат тим, но откако што признал дека користел допинг и ги обвинил поголемиот број американски возачи, тимот Бахат почнал да се растура. Лендис во јули [[2010]] година, возел класик во тимот Орегон, како самостоен возач.