Разлика помеѓу преработките на „Лотар Матеус“

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
Роден е во [[Ерланген]], Баварија. Играл на пет Светски првенства и тоа на [[Светско првенство во фудбал 1982|ФИФА Светското Првенство во Шпанија 1982 година]], на [[Светско првенство во фудбал 1986|ФИФА Светското првенство 1986]] во [[Мексико]], [[Светско првенство во фудбал 1990|ФИФА Светското првенство 1990]] во [[Италија]] , [[Светско првенство во фудбал 1994|ФИФА Светското првенство 1994]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Светско првенство во фудбал 1998|ФИФА Светското првенство 1998]] во [[Франција]].Тој настапил повеќе од било кој друг играч во машкиот фудбал на светските првенства, и го држи рекордот со најмногу одиграни натпревари на мундијалите од страна на еден играч со 25 натпревари. Тој исто така го освоил [[Европско првенство во фудбал 1980|Еуро 1980]], и играл уште и на [[Европоско првенство во фудбал 1984|Еуро 1984]], [[Европско првенство во фудбал 1988|Еуро 1988]] и [[УЕФА Еуро 2000|Еуро 2000]]. Во 1999 година, на возраст од 38 години, тој повторно бил прогласен за германски фудбалер на годината, откако претходно ја освоил наградата во 1990 година.
 
Матеус е највозрасниот германски фудбалер на сите времиња и се повлекол со вкупно 150 настапи (83 за Западна Германија) во последните 20 години, и 23 постигнати гола. Матеус е член на [[ФИФА 100]] листата на најголеми живи фудбалери избрани од страна на [[Пеле]].<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/3533891.stm |title=Pele's list of the greatest |publisher=BBC Sport |date=4 March 2004 |accessdate=29 May 2014 }}</ref> [[Диего Марадона]] еднаш изјавил за Матеус, "тој е најдобар ривал што некогаш сум го имал. Претпоставувам дека тоа е доволно за да го дефинирам него", во својата книга '' Еј соја Ел Диего "(Јас сум Диего).<ref>{{Наведена книга | first = Diego Armando | last = Maradona | year = 2006 | title = Yo Soy El Diego | language = es | publisher = Planeta Publishing Corporation}}</ref>
 
Матеус претставувал разновиден и комплетен играч, тој бил познат по неговата перцептивна пас игра, позициона смисла, добро темпирано справување, како и моќен удар од далечина. За време на неговата кариера, тој обично настапувал како играч од средниот ред, иако доцна во неговата кариера играл како одбранбен играч, или популарно наречено ''Либеро''.