Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

Додадени 126 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (7)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (7))
Јокановиќ својата тренерска кариера ја започнал во 2007 година, како тренер на [[ФК Партизан|Партизан]] со кој ја освоил двојната круна во српското првенство, но не успеал да се квалификува во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]]. Во 2012 година тој ја продолжува тренерската кариера во Таи лигата како тренер на Муангтонг Јунајтед каде што му ја донел третата титула во историјата на клубот без пораз во првенствениот циклус. Во јули 2013 година, Јокановиќ го превземам бугарскиот фудбаски тим [[Левски Софија]].<ref>[http://topsport.ibox.bg/material/id_1322682451 Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the new manager of "Levski" Sofia)]; Topsport, 16 July 2013 {{bg icon}}</ref> Тој бил ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврделе дека треба да му се даде време за да се променат работите.<ref>[http://www.novinite.com/articles/154357/Bulgaria%27s+Levski+Set+to+Fire+Coach+Jokanovic+-+Report Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic]; Novinite, 8 October 2013</ref>
 
На 5 Мај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб ФК Херкулес потврдил дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го [[Кике Хернандес]] кој добил отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.marca.com/2014/05/05/futbol/equipos/hercules/1399302161.html|title=Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules
|title=Jokanović, new coach of Hércules|publisher=[[Marca (newspaper)|Marca]]|language=es|date=5 May 2014|accessdate=8 April 2015}}</ref> Тој само еднаш успеал да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.mundodeportivo.com/20140531/futbol/hercules-desciende-a-segunda-b-por-tercera-vez-en-su-historia_54408556645.html|title=Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia|title=Hércules relegated to ''Segunda B'' for third time in its history|publisher=[[Mundo Deportivo (newspaper)|Mundo Deportivo]]|language=es|date=31 May 2014|accessdate=20 May 2015}}</ref>
 
На 7 октомври 2014 година, Јокановиќ бил именуван за тренер на [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] кој тогаш настапувал во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]] како четврти тренер од почетокот на сезоната. Тој добил краток договор да ја води екипата до крајот на сезоната.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/29518405|title=Watford: Slavisa Jokanovic replaces Billy McKinlay as boss|publisher=BBC Sport|date=7 October 2014|accessdate=16 October 2014}}</ref> Под негово водство, [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] бил промовиран во [[Премиер лига]] со една одлична игра со скор од 15 победи на 20 натпревари;<ref name=PL>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theguardian.com/football/2015/apr/25/brighton-watford-championship-match-report|title= Watford seal Premier League return as Brighton are put to the sword|publisher=[[The Guardian]]|date=25 April 2015|accessdate=1 May 2015}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32460063|title=Watford 1–1 Sheff Wed|publisher=BBC Sport|last1=Mehta|first1=Kalika|date=2 May 2015|accessdate=6 May 2015}}</ref> На 5 јуни 2015 година, откако не успеал да се согласи на нов договор со управата, тој ја напуштил клупата и бил заменет од страна на [[Кике Санчез Флорес]].<ref name=Watford>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32958880|title=Watford: Quique Sanchez Flores replaces Slavisa Jokanovic|publisher=BBC Sport|date=5 June 2015|accessdate=22 January 2016}}</ref>
 
На 14 јуни 2015 година, Јокановиќ бил назначен за тренер на [[ФК Макаби Тел Авив|Макаби Тел Авив]]. На 25 август, тој во третото коло од квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] успеал да го внесе клубот во групната фаза во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] за првпат по 11 години, по елиминацијата на [[ФК Базел|Базел]].<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2016/matches/round=2000633/match=2015663/index.html|title=Zahavi strike ensures Maccabi edge out Basel|publisher=UEFA.com|date=25 August 2015|accessdate=31 August 2015}}</ref>
 
Улогата на Јокановиќ траела повеќе од шест месеци кога тој избрал да се врати во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]], приклучувајќи се[[ФК Фулам|Фулам]] на 27 декември 2015 година.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fulhamfc.com/news/2015/december/27/jokanovic-appointed|title=Jokanović appointed|publisher=Fulham F.C|date=27 December 2015|accessdate=27 December 2015}}</ref> По обезбедувањето на опстанок во сезоната 2015-16, во новата сезона тој ја постави целта на тимот да биде на првите шест места во лигата како би обезбедиле повраток во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]] или најмалку квалификации за неа.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.westlondonsport.com/fulham/fulham-boss-targets-top-six-next-season|title=Fulham boss targets top six next season|publisher=West London Sport|date=7 May 2016|accessdate=10 May 2016}}</ref>
 
==Наводи==