КК Кочани Деликатес: Разлика помеѓу преработките

с
Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
| a_body=FF0000|a_pattern_b=|a_shorts=FF0000|a_pattern_s=
}}
'''КК Кочани Деликатес''' е поранешен [[Македонија|македонски]] [[Кошарка|кошаркарскикошарка]]рски клуб од [[Кочани]]. Клубот е поранешен учесник во [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата македонска кошаркарска лига]].
 
==Историја==
Клубот бил основан во 1968 година.
 
Кочани Деликатес бил освојувач во [[Куп на Македонија во кошарка|Купот на Македонија]] во 1995 година.<ref>{{citeнаведени newsвести |title=КК „Деликатес“ дел од спортската историја на Македонија и Кочани |url=http://www.komarec.com.mk/?p=780 |accessdate=9 февруари 2017 |publisher=komarec.com.mk |date=1 јуни 2015}}</ref> Поради финансиски причини Кочани се повлекол од [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата лига]] пред сезоната [[Прва македонска кошаркарска лига 2000/01|2000/01]].
 
== Поврзано ==
* [[Спорт во Кочани]]
* [[Кошарка во Македонија]]
 
 
== Наводи ==
* [http://basketball.eurobasket.com/team/FYR-Macedonia/KK-Kocani-Delikates/617?Page=0 Профил на КК Кочани Деликатес на eurobasket.com]
* [http://www.fibaeurope.com/compID_GSf9wrCdHBkDZZk9UQoqE3.season_1994.roundID_2544.teamID_2401.html Профил на КК Кочани Деликатес на fibaeurope.com]
 
[[Категорија:Македонски кошаркарски клубови|К]]
[[Категорија:Кошаркарски клубови од Кочани|К]]