Разлика помеѓу преработките на „Сатоши Омура“

Додадени 36 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Кариера: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (2)
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎Кариера: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (2))
 
 
== Кариера ==
Сатоши Омура е почесен професор на универзитетот Китасато. Познат е по откритието и развојот на разни лекови кои оригинално постојат во микроорганизмите. Со [[Вилијам С. Кемпбел]] ја поделиле половина од Нобеловата награда за физиологија или медицина за 2015 година за нивните истражувања на терапии против инфекции предизвикани од цевчести паразити (другата половина ја добил [[Ту Јоујоу]] за неговата работа на третман на [[маларија]]). Попрецизно, неговата истражувачка група изолирала низа од Streptomyces avermitilis кои го продуцираат антипаразитното соединение avermectin. Подоцна Кемпбел ги прифатил овие бактерии и развил произлезениот лек ivermectin кој денес се користи против речното слепило, лимфната филаријаза и други паразитни инфекции.<ref name=Gairdner>{{citeнаведени newsвести|title=Satoshi Omura PhD|url=http://www.gairdner.org/content/satoshi-omura|accessdate=5 October 2015}}</ref><ref>http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2015/press.pdf</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|title=Japanese microbiologist Satoshi Omura shares Nobel Prize for medicine|url=http://www.japantimes.co.jp/news/2015/10/05/national/science-health/japanese-microbiologist-satoshi-omura-shares-nobel-prize-medicine/#.VhJx1uxViko|accessdate=5 October 2015|publisher=The Japan Times|date=5 October 2015}}</ref>
 
== Награди ==