Разлика помеѓу преработките на „Трка околу Пекинг 2014“

с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуал → поединеч)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
 
На [[Светско првенство во друмски велосипедизам 2014|Светското друмско првенство]] во септември, управното тело во велосипедизмот, [[Меѓународен велосипедистички сојуз|Меѓународниот велосипедистички сојуз]] (УЦИ), одлучил дека нејзината подружница за организирање на трки, Глобал Сајклинг Промошн, нема да продолжи да ја организира Трката околу Пекинг; изданието во 2014 година ќе биде нејзино последно издание. Претседателот на УЦИ [[Брајан Куксон]] ја критикувал подружницата во текот на неговата изборна кампања<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/brian-cookson-new-and-exciting-era-no-place-tour-of-beijing-137590|title=Брајан Куксон: „Новата и возбудлива ера“ нема место за Трката околу Пекинг|date=24 септември 2014|work=Cycling Weekly}}</ref> и Трката околу Пекинг не била омилена од велосипедистите. Според ''Cycling Weekly'', „здодевните етапи и отсуството на гледачи покрај патот значеле дека трката потфрлила во подгревањето на атмосферата и нејзината положба на крајот на календарот ја направиле уште помалку интересна — долг лет кон исток по цела сезона тркање е многу тешко да им се објасни на истоштените велосипедисти кои сонуваат за зимски одмор“.<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/tour-beijing-2014-preview-139321|title=Преглед на Трката околу Пекинг 2014|date=9 октомври 2014|work=Cycling Weekly}}</ref>
 
Некои проблеми се појавиле пред и во текот на трката. На 10 септември било објавено дека [[Валентин Иглински]] од {{ct|AST|2014}} имал позитивен тест на [[Еритропоетин|ЕПО]] <ref>http://www.uci.ch/mm/Document/News/CleanSport/16/67/88/20141009ADRVProvisionalSuspensionEN_English.pdf</ref> на [[Енеко Тур 2014|Енеко Тур]]. Го признал допингот на екипата и веднаш бил отпуштен,<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/valentin-iglinskiy-sacked-by-astana-after-positive-test|title=Валентин Иглински исфрлен од Астана по позитивниот тест|work=Cyclingnews.com}}</ref> три недели подоцна братот на Валентин, [[Максим Иглински]] бил првично суспендиран од УЦИ за позитивниот тест на ЕПО на 1 август.<ref>{{нмс |url=http://www.cyclingnews.com/news/maxim-iglinskiy-provisionally-suspended-for-epo|title=Максим Иглински првично суспендиран за ЕПО |work=Cyclingnews.com}}</ref> Подоцна било објавено дека Астана сама се повлекува од Трката околу Пекинг поради правилата на здружението за велосипедизам, кои велат дека екипа со двајца позитивни велосипедисти во краток период не треба да присуствува на следната трка од Светската турнеја.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/news/astana-withdraws-from-tour-of-beijing-following-maxim-iglinskiy-positive|title=Астана се повлекува од Трката околу Пекинг по позитивниот тест на Максим Иглински|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=6 октомври 2014|accessdate=7 октомври 2014}}</ref> Исто така, постоела шанса двајца победници на [[Гранд Тур (велосипедизам)|големите трки]] — [[Алберто Контадор]] и [[Алехандро Валверде]] да присуствуваат на трката — каде Контадор би одел на победа за да го надмине сонародникот Валверде во водството на поединечниот пласман во Светската турнеја. Меѓутоа, успехот на Валверде и повредата на Контадор на [[Џиро ди Ломбардија 2014|Џиро ди Ломбардија]], претходната трка во календарот, значеле дека ни едниот ни другиот нема да присуствуваат на Трката околу Пекинг. Во текот на трката, Пекинг бил погоден од особено силно загадување,<ref>{{нмс|url= http://www.theguardian.com/environment/2014/oct/10/china-pollution-levels-hit-20-times-safe-levels|title=Загадувањето во Кина надмина 20 пати над дозволеното|work=the Guardian}}</ref> и по поплаките од велосипедистите, втората етапа била скратена.
 
Трката била освоена од Белгиецот [[Филип Жилбер]], кој го преземал водството по победата на втората етапа, со разлика од само три секунди пред второпласираниот [[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]].<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-beijing-2014/stage-5/results|title=Жилбер победи на Трката околу Пекинг|work=Cyclingnews.com}}</ref>