Разлика помеѓу преработките на „Сони Колбрели“

Додадени 90 бајти ,  пред 1 година
с
Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (5)
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (5))
 
}}
 
'''Сони Колбрели''' ({{lang-it|Sonny Colbrelli}}; р. {{роден|17|мај|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|BMT}}.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=https://www.cyclingnews.com/features/2020-team-preview-bahrain-mclaren/|title=2020 Team Preview: Bahrain McLaren|first=Daniel|last=Ostanek|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=26 декември 2019|accessdate=1 јануари 2020}}</ref>
 
== Кариера ==
 
Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на {{ct|CSF|2012}} како нов член,<ref>{{citeнаведени newsвести |url=http://colnago-csf.com/?p=774|title=Stagione da incorniciare con 18 successi|language=италијански|title=Season to remember with 18 successes|work={{ct|CSF|2011}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=21 октомври 2011|accessdate=19 мај 2012}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.bardianicsf.com/news-pronto-il-bardiani-csf-pro-team-per-il-20145280ab8567a64-en.php|title=Бардијани-ЦСФ е спремен за 2014|work={{ct|COG|2013}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=11 ноември 2013|accessdate=10 јануари 2014}}</ref> од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант.
 
Колбрели го имал својот прв настап на некоја [[Голема трка (велосипедизам)|голема трка]] на [[Џиро д’Италија 2012]], каде бил помошник на спринтерот, [[Сака Модоло]]; Колбрели завршил во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 13|етапата 13]], каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/giro-ditalia/stage-13/results|title=Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 мај 2012|accessdate=19 мај 2012|first=Питер|last=Косинс}}</ref>
 
На 12 април 2017 година, Колбрели ја освоил Брабантсе Пејл.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/races/de-brabantse-pijl-la-fleche-brabanconne-2017/results/|work=Cycling News|accessdate=12 април 2017}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List|accessdate=28 јуни 2017 |work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
== Достигнувања ==