Разлика помеѓу преработките на „Јованка Радичевиќ“

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Професионална кариера: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона)
с (→‎Професионална кариера: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
На 17 февруари 2018, Радичевиќ потпишала двегодишен договор со романскиот [[ЖРК ЧСМ Букурешт|ЧСМ Букурешт]] заедно со својте српски соиграчки од Вардар [[Андреа Лекиќ]] и [[Драгана Цвијиќ]].<ref>[http://www.ehfcl.com/en/women/News/030238/Ambitious_CSM_sign_Vardar_trio Ambitious CSM sign Vardar trio]</ref> Со романскиот клуб го освоила [[Куп на Романија во ракомет за жени|Купот на Романија]], со победата над [[ЖРК СЧМ Рамнику Валчеа|Рамнику Валчеа]] во финалето во кое таа била најефикасна ракометарка со 9 постигнати гола. По одличната сезона на индивидуален план во ЧСМ добила неколку награди како што се изборот за најдобро десно крило во романската Лига Национала, а исто така се нашла и во [[Лига на шампиони во ракомет за жени 2018-2019#Ол-Стар Тим|Ол-Стар тимот на Лигата на шампионите]].
 
Во јануари 2019, Радичевиќ заедно со својата сонародничка од ЧСМ [[Мајда Мехмедовиќ]], потпишале договор со [[ЖРК Будуќност Подгорица|Будуќност]].<ref>{{citeнаведени newsвести|url=https://topsport.mk/rakomet/radichevikj-i-mehmedovikj-se-dogovorile-so-budukjnost/|title=Радичевиќ и Мехмедовиќ се договориле со Будуќност|publisher=topsport.mk|date=24 јануари 2019|accessdate=24 октомври 2019}}</ref> Така таа по осум години играње во странство се вратила во клубот во кој ја започнала својата кариера.
 
==Репрезентативни настапи==