Разлика помеѓу преработките на „Стив Рајх“

Додадени 18 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
Меѓу неговите иновации во компонирањето се издвојуваат користењето на tape loops во создавањето на [[Фазинг (музика)|фазорни]] модели (на пример во неговите рани композиции ''It's Gonna Rain'' и ''Come Out'') и употребата на едноставни, чујни процеси при истражувањето на музички концепти (во композициите ''Pendulum Music'' и ''Four Organs''). Овие композиции, значајни поради употребата на репетитивни фигури, спори хармонски ритми и канони, се исклучително влијателни во [[современа музика|современата музика]], пред сè во САД. Делата на Рајх добиваат таинствен карактер во 1980-тите со воведувањето на историски теми и теми од неговото Еврејско потекло, особено со ''Different Trains'', композиција наградена на [[Греми]] за Најдобра класична современа композиција.
 
Стилот на Рајх имал влијание врз многу композитори и музички групи, опишан од музичкиот критичар Ендрју Клементс во ''[[The Guardian]]'' како "грст од живи композитори кои можат со право да потврдат дека е движечка сила во музичката историја",<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.bbc.co.uk/programmes/b00vct73 |title=Radio 3 Programmes – Composer of the Week, Steve Reich (b.1936), Episode 1 |publisher=BBC |date=October 25, 2010 |accessdate=October 16, 2011}}</ref> и критичарот Кајл Ган вели "може слободно да се каже дека е најголемиот американски жив композитор."<ref>{{citeнаведени newsвести |url=http://www.villagevoice.com/1999-07-13/music/grand-old-youngster |last=Gann |first=Kyle |authorlink=Kyle Gann |title=Grand Old Youngster |work=[[The Village Voice]] |date=July 13, 1999 |accessdate=September 27, 2008}}</ref>
 
На 25 јануари 2007 година, Рајх беше добитник на [[Polar Music Prize]], заедно со џез саксофонистот [[Сони Ролинс]], а на 20 април 2009 година, се стекнува со [[Пулицерова награда]] за музика за композицијата ''Double Sextet''.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.pulitzer.org/citation/2009-Music |title=Pulitzer Prize for Music citation 2009 |publisher=Pulitzer.org |accessdate=October 16, 2011}}</ref>