Разлика помеѓу преработките на „Сезен Аксу“

Додадени 19 бајти ,  пред 7 месеци
с
Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
'''Сезен Аксу''' ([[турски]]: ''Sezen Aksu'') (родена на {{роден на|13|јули|1954}} година во [[Денизли (покраина)|Денизли]], [[Турција]]) е позната турска поп пејачка.
 
Од страна на медиумите често пати се нарекува „врабец“. Во текот на својата кариера има издадено неколку албуми и продадено околу 12 милиони албуми. Во 2010 година бил вклучен во списокот „50 големи гласови“ од страна на американското НПР радио.<ref name="washingtonpost">{{citeнаведени newsвести|url=http://www.npr.org/templates/archives/archive.php?thingId=122287224|title=50 Great Voıces Archıve|work=NPR Music|first=Нева|last=Грант |date=12 април 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{Ризница-врска|Sezen Aksu}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Аксу, Сезен}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Аксу, Сезен}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Турски пејачи]]