Разлика помеѓу преработките на „Класика де Сан Себастијан 2011“

с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (3)
с (→‎Резултати: Правописна исправка, replaced: Самуел Санчез → Самуел Санчес)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (3))
 
'''Класика де Сан Себастијан 2011''' било 30. издание на [[Класика де Сан Себастијан]], еднодневна велосипедска трка. Се одржала на 30 јули, на растојание од 234 километри, почнувајќи и завршувајќи во [[Сан Себастијан]], во [[Баскија]], [[Шпанија]]. Била осумнаесетта трка од сезоната во [[Светска турнеја UCI 2011|Светската турнеја]].
 
Слично на неговите напади во последните километри на [[Арденски класици|Арденските класици]] претходно во годината, возачот на {{ct|OLO|2011}} [[Филип Жилбер]] забрзал во последните 4 преостанати километри<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://uk.eurosport.yahoo.com/30072011/2/gilbert-takes-solo-win-san-sebastian-classic.html|work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|date=30 јули 2011|accessdate=31 јули 2011|title=Жилбер забележа соло-победа во класикот Сан Себастијан|agency=[[Ројтерс]]}}</ref> на трката и го достигнал, а подоцна и го поминал возачот на {{ct|RAB|2011}} [[Карлос Баредо]]. Баредо не можел да го држи ритамот на Жилбер и така Жилбер остварил предност од десет секунди на крајот, обезбедувајќи ја четиринаесеттата победа во сезоната.<ref>{{citeнаведени newsвести |url=http://www.skysports.com/story/0,19528,12040_7071054,00.html|title=Жилбер победи во Сан Себастијан|work= [[Sky Sports]]|publisher=[[British Sky Broadcasting]]|date=30 јули 2011|accessdate=31 јули 2011}}</ref> Баредо, победникот од [[Класика де Сан Себастијан 2009|2009]], завршил втор на крајот со спринт пред [[Грег ван Авермет]] за {{ct|BMC|2011}}.<ref name="CyclingNews">{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/races/clasica-ciclista-san-sebastian-upt/results|first=Бари|last=Рајан|date=30 јули 2011|accessdate=31 јули 2011|title=Восхитувачката сезона на Жилбер продолжува со победата во Сан Себастијан|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref>
 
== Екипи ==