Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (5))
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
}}
 
'''Џулијан Пол Асанж''' ({{lang-en|Julian Paul Assange}}; [[Таунсвил]], [[Австралија]], 3 јули 1971) — австралиски [[новинар]] и семрежен активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на [[Мрежно место|мрежното место]] [[Викиликс]], каде е портпарол и уредник. Студирал [[физика]] и [[математика]], а се занимавал и со [[програмирање]].<ref name="timesonline">{{citeнаведени newsвести | title = Profile: Julian Assange, the man behind Wikileaks | url = http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/the_web/article7094231.ece | work = The Sunday Times|location=UK | date = 11 April 2010 | accessdate = 29 June 2010
}}</ref>