Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Додадени 18 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (Правописна исправка, replaced: Беззву → Безву (2))
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
}}
 
'''Тигрињскиот''' или само '''тигриња''' (ትግርኛ, /''tigriññā''/) е [[семитски јазици|семитски јазик]], дел од групата на [[северноетиопски семитски јазици]]. Јазикот е мајчин јазик на народот [[Тигрињци]], кои живеат во [[Етиопија]] и [[Еритреја]]. Во Еритреја тигриња е најголемиот јазик во државата, а воедно и службен јазик на Еритреја. Во Етиопија јазикот се зборува во [[Тиграјски регион|Тиграјскиот регион]].<ref>{{citeнаведени newsвести |url=https://www.britannica.com/topic/Tigrinya-language |title=Tigrinya language |website=Encyclopaedia Britannica}}</ref>
 
== Номенклатура ==