Разлика помеѓу преработките на „По“

Одземени 13 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: clean up, removed: |month=мај
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (2))
с (→‎top: clean up, removed: |month=мај)
 
[[Податотека:Po bacino idrografico.png|мини|десно|260п|Речното подрачје на По]]
[[Податотека:Cremona Po Bridge.jpg|мини|десно|Стар железен мост на По во [[Кремона]]]]
'''По''' или '''Пад''' ({{lang-it|Po}}, {{lang-la|Padus}} или ''Eridanus'') е [[река]] што тече на исток преку северниот дел на [[Италија]]. Долга е 652 км (или 682 км ако се вброи притоката Мајра) и извира од северозападните падини на планината [[Монвизо]] во Котиските Алпи и тече низ устие што навлегува во [[Јадранско Море|Јадранското Море]] кај [[Венеција]]. [[Слив]]ното подрачје пофаќа вкупно 74.000&nbsp;км<sup>2</sup>, од кои 70.000 ѝ припаѓаат на Италија. Од подрачјето во Италија, 41.000 км<sup>2</sup> се [[планина|планински]], а 29.000 се рамничарски.<ref name=AM>{{цмс|title=Извештај од испитувањето на речното подрачје на По|first=Мери|last=Раџи|author2=Давиде Ронки; Лаура Сардонини; Давиде Вјаџи|publisher=AquaMoney|year=2007|format=pdf|accessdate=6 април 2009|url=http://www.aquamoney.ecologic-events.de/sites/download/poit.pdf}} {{en}}</ref> По е најдолга река во Италија, а во најширокиот дел има пречник од 503 м.<ref name=NG2002>{{наведено списание|first=Erla|last=Zwingle|title=Italy's Реката По со векови носи разорни поплави, но Италијанците на северот упорно ја неговуаат најдолгата земја во реката со нејзините оризови полиња, лозови насади, рибници и легенди|publisher=National Geographic|month=мај |year=2002|accessdate=6 април 2009|url=http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0205/feature6/}}</ref> Течението го следи [[45-ти северен напоредник|45-тиот северен напоредник]].
 
Реката тече низ разни важни градови како што се [[Торино]], [[Пјаченца]] и [[Ферара]]. Поврзана е со [[Милано]] со мрежа од [[канал]]и во чие осмислување учествувал [[Леонардо да Винчи]]. При крајот на течението, По образува широко [[устие]] со стотици мали канали. На јужниот дел до устието се наоѓа местото [[Комакјо]], познато по одгледувањето на [[јагула|јагули]]. Долината на По влегувала во римската провинција [[Кисалпска Галија]] и ја делела на две територијални целини.