Разлика помеѓу преработките на „Алберт Ајнштајн“

Одземени 17 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Младост и образование: clean up, removed: |month=април
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎Младост и образование: clean up, removed: |month=април)
Ајнштајнови го испратиле Алберт во [[Арау]], Швајцарија, да го заврши средното образование. Додека престојувал со фамилијата на проф. Јост Винтелер, тој се заљубил во нивната ќерка, Мари (сестрата на Алберт, Маја, подоцна се омажила со Пол Винтелер). Во Арау, Ајнштајн ја проучувал [[Џејмс Максвел|максвеловата]] [[електромагнетна теорија]]. Во 1896, тој матурирал на 17 годишна возраст, се откажал од своето германско државјанство за да ја избегне воената служба (со одобрение на татка си) и конечно се пријавил на математичката програма во ЕТХ. Мари се преселила во Олсберг, Швајцарија каде зела наставничко место.
 
Во 1896, идната жена на Ајнштајн, [[Милева Мариќ]], исто така се пријавила на ЕТХ како единствената жена која студирала математика. За време на следните неколку години, Ајнштајн и Мариќ го развиле своето пријателство во романса. Ајнштајн завршил со студиите во 1900 од ЕТХ со диплома по физика.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.ssqq.com/archive/alberteinstein.htm|title=Кратка биографија на Алберт Ајнштајн|month=април|year=2005|accessdate=[[11 јуни]] [[2007]]}}</ref> Истата година, пријателката на Ајнштајн, [[Мишел Бесо]], го запознала со работата на [[Ернст Мах]]. Следната година, Ајнштајн објавил статија во престижниот весник ''Annalen der Physik'' за [[капиларна акција|капиларните сили]] на една сламка. На [[21 февруари]] [[1901]], тој добил швајцарско државјанство, од кое никогаш не се откажал.<ref>{{Наведена мрежна страница | title= Националностите на Ајнштајн на einstein-website.de | url=http://www.einstein-website.de/z_information/variousthings.html#national | accessmonthday=4 октомври | accessyear=2006 }}</ref>
 
== Научна кариера ==