Разлика помеѓу преработките на „Илјада и една ноќ“

с
Јазична исправка, replaced: егзекуцијата → погубувањето
(дополнување)
с (Јазична исправка, replaced: егзекуцијата → погубувањето)
 
:''За турската серија со исто име, видете [[1001 ноќ (ТВ Серија)]].''
 
Книгата '''Илјада и една ноќ''' ([[Персиски јазик|персиски]]: هزار و یک شب Hezâr-o Yek Šab, [[Арапски јазик|арапски]]: كتاب ألف ليلة وليلة‎ Kitāb 'Alf Layla wa-Layla) е средновековна средноисточна [[еп]]ска [[литература]] која ја раскажува приказната на принцезата [[Шехерезада]], која е принудена да раскаже серија на приказни на нејзиниот сопруг [[Шахријар]] со цел да јаго избегне егзекуцијатапогубувањето. Приказните таа ги раскажува во текот на Илјада и една ноќ. Секоја ноќ принцезата остава дел од приказната незавршен за нејзиниот сопруг да ја остави жива уште еден ден. Голем дел од приказните се создадени во текот на многу векови, од многу луѓе и многу стилови.
 
==Илјада и една ноќ како тема во уметноста и во популарната култура==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Арапска книжевност]]