Михаил II (Византија): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Ран живот: Јазична исправка, replaced: егзекуцијата → погубувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (→‎Ран живот: Јазична исправка, replaced: егзекуцијата → погубувањето)
Михаил првпат се покажал како стражар на генералот Барданес Туркос, заедно со неговите идни соперници [[Лав V Ерменец|Лав Ерменецот]] и [[Тома Славјанинот]]. Се оженил со ќерката на Барданес, Текла, додека Лав се оженил со другата ќерка. Михаил и Лав го напуштиле Барданес кратко потоа откако му се спротивставил на царот [[Никифор I]] во 803 година и тие биле наградени со повисоки воени чинови: Михаил бил именуван за царски службеник. Михаил бил клучен во симнувањето од престолот на [[Михаил I Рангабе]] во 813 година од страна на Лав, по воените порази на Рангабе против Бугарите. Под водство на Лав V, Михаил бил назначен за командант на елитната единица Екскувитори.
 
Меѓутоа, станал незадоволен од Лав V, кога царот се развел од золвата на Михаил. На Божиќ во 820 година, Лав V го обвинил за заговор, го затворил и го казнил со смрт, но јаго одложил егзекуцијатапогубувањето по Божиќ. Михаил испратил пораки до неговите созаговорници заканувајќи дека ќе го открие нивниот идентитет, додека нивни членови не го ослободиле и го убиле Лав V во текот на Божиќ во дворската капела „Св. Стефан“.
 
== Владеење ==