Разлика помеѓу преработките на „Бранденбург на Хафел“

с
→‎Нацистичка ера: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен
с (→‎Сообраќај: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎Нацистичка ера: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен)
Во 1934, компанијата Арадо (''Arado Flugzeugwerke''), која најпрвин била основана во Варнеминде, започнала со градба на фабрика во Бранденбург, каде започнала со производство на авиони во 1935. Фабриката била проширена во следните пет години и во текот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] произведувала различни воздухоплови за [[Луфтвафе]]. Постоењето на оваа фабрика била една од причините зошто Бранденбург бил силно бомбардиран во војната; до 1945 градот бил 70% уништен.
 
[[Фридрих Фром]], германски офицер вмешан во [[Јулска завера|јулската завера]] за убиство на Хитлер, бил егзекутиранпогубен овде во март 1945 за неговото учество во заверата, иако Фром ги предал другите учесници и ја наредил нивната смрт.
 
По обединувањето, населението во градот опаднале од над 100.000 во 1989 до околу 75.000 во 2005 поради емиграцијата. Главно се иселувале младите луѓе по потрага за подобра иднина. Како последица на тоа, иднината на градот е неизвесна.