Разлика помеѓу преработките на „Бајазит-паша“

Одземени 8 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —, removed: (Turkish))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен)
 
По катастрофалниот [[Битка кај Ангора|пораз кај Ангора]] во [[1402]] година и заробувањето на султан Бајазит, Бајазит Паша успеал да го спаси 15-годишниот Мехмед Челеби од силите на [[Тимур]] и да го засолни во Амасија. По крајот на [[Отомански интеррегнум|граѓанската војна]], Бајазит станал голем везир на Мехмед I. Во негово време било задушено [[Бедредин Симави|востанието на Бедредин]] во [[1420]] година.
По смртта на Мехмед I, Бајазит ја сочувал неговата смрт за 40 дена додека султановиот син Мурат пристигне во престолнината и го зазеде тронот. Во јули [[1421]] година, само два месеци по крунисувањето на [[Мурат I]], Бајазит Паша бил испратен да го задуши востанието на [[Мустафа Челеби]], чичкото на Мурат. Во Битката кај Едрене тој бил заробен и егзекутиранпогубен.
 
== Наводи ==