Разлика помеѓу преработките на „Јустинијан II“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Соборување и заточение: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Соборување и заточение: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен)
== Соборување и заточение ==
 
Непопуларноста на Јустинијан II била искористена од војсководецот [[Леонтиј]]<ref>Bury, pg. 354</ref>. Во [[695]] година, тој успеал да побегне од затвор, каде бил чуван по наредба на Јустинијан, по кое успеал да го зароби на Јустинијан и наредил да му го преселат носот и јазикот, поради кое Јустинијан подоцна бил наречен Ринотмет. Соборениот император бил испратен на заточение во [[Крим]].<ref name="Ostrogorsky, pgs. 116-122"/>. Стефан и Теодот биле егзекутиранипогубени.
 
Соборувањето на Јустинијан II не довело до подобрување на внатрешната и надворешната состојба на империјата, напротив, следувал 20-годишен [[Дваесетгодишна анархија|период на немири и нестабилност]] и истиот завршил по повторното заземање на престолот од страна на Јустинијан.