Разлика помеѓу преработките на „Лојане“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Културни и природни знаменитости: Форматна исправка, replaced: - рудник → — рудник
с (→‎top: Преместување на инфокутијата над воведниот пасус)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Форматна исправка, replaced: - рудник → — рудник)
== Културни и природни знаменитости ==
;Археолошки наоѓалишта
*[[Гури Крис]] - рудник од римско време;
*[[Лојане (археолошки локалитет)|Лојане]] — некропола од доцноантичко време;
*[[Падина (Лојане)|Падина]] — доцноантички крајпатен стражарски кастел;<!-- денес локалните жители во нарекуваат МАЈА / МАЕ ПАДИНЕС, во превод Врвот Падина.