Кејти Ледецки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 153 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Летни олимписки игри 2012: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
(#WPWPMK #WPWP)
{{MedalGold|[[Летни олимписки игри 2012|2012 Лондон]]|[[Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 800м краул во женска конкуренција|800 м краул]]}}
}}
[[Податотека:Ledecky High School.jpg|мини|Ледецки пред нејзината последна средношколска трка]]
 
'''Кетлин Ледецки''' (родена на [[17 март]] [[1997]]) е американска [[Пливање (спорт)|пливачка]] која е специјализирана во дисциплината краул и таа е освојувач на златен медал од [[Летни олимписки игри 2012|Летните олимписки игри 2012]]. На своето олимписко деби во [[Лондон]], Ледецки го освоила златото во трката на [[Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 800м краул во женска конкуренција|800 метри краул]] со второ најбрзо време на сите времиња. Таа е американски рекордер на 800м краул.
 
1.677

уредувања