Разлика помеѓу преработките на „Машина“

Додадени 356 бајти ,  пред 7 месеци
→‎Видови машини: дополнување
с (→‎Историски развој: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
(→‎Видови машини: дополнување)
==Видови машини==
[[File:Honda RA168E engine rear Honda Collection Hall.jpg|thumb|right|Мотор на тркачки автомобил „Хинда Ф1“.]]
 
==Машината како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Исповед на машината за читање“ - песна на полската поетеса [[Вислава Шимборска]].<ref>Vislava Šimborska, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 403-404.</ref>
 
== Наводи ==