Дискус: Разлика помеѓу преработките

Додаден 81 бајт ,  пред 2 години
#WPWP #WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (сеуште -> сѐ уште)
(#WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Blue Discus.jpg|мини|''Symphysodon aequifasciatus'']]
'''Дискус''' е слатководна ''perciform'' [[риба]], чудни [[циклид]]и што потекнуваат од басенот на реката [[Амазон]]. Препознати се два вида, обата спаѓаат под ''Symphysodon'' ([[црвен дискус]]) или вообичаен дискус (''Symphysodon discus'') и [[Син дискус|синиот дискус]] (''Symphysodon aequifasciatus''). Двата вида се многу слични и можат да се вкрстуваат, продуцирајки бројни [[хибрид]]ни потомци. Прецизниот број на подвидови не е познат сѐ уште. Дискусите се во најблиска врска со [[Херој (риба)|хероите]].
 
1.677

уредувања