Разлика помеѓу преработките на „Естуар“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
 
'''Естуар''' е утока на река во вид на залив, каде што под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките [[Темза]], [[Лаба]], [[Лоара]] и други.<ref>[http://www.igeografija.mk/IZDANIJA/Bilten%20na%20Fizgeo/bilten%201/06%20Hidrotermini%20Gasev.pdf Речник за основни хидролошки поими] (во PDF верзија)</ref>
 
== Галерија ==