Разлика помеѓу преработките на „Бакарно време“

Додадени 12 бајти ,  пред 10 месеци
с
Јазична исправка, replaced: енеолит → бакарно време (4), Енеолит → Бакарно време
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: енеолитот → бакарното време)
с (Јазична исправка, replaced: енеолит → бакарно време (4), Енеолит → Бакарно време)
'''Бакарно време''', '''бакарна доба''' или '''енеолит''' — историско раздобје кое го опфаќа периодот од 4.500 до 2000 г. п.н.е.
 
Првите сознанија за овој период, археолошките ископувања и истражувања во [[Република Македонија]], биле извршени пред повеќе од педесетина години. Тогаш за првпат е констатирана [[енеолитскабакарновремеската населба|енеолитската населба]] на [[Скопското Кале]], неколкуте во Пелагонија, како: Шуплевец, Бакарно Гумно, Црнобуки, Висок Рид, Горни Висои, Крушеанска Чука, Тумба-Карамани. Во охридско-преспанскиот регион се регистрирани две населби: Устие на Дрим и "[[Црквени„Црквени Ливади]]"Ливади“. Во поново време во кумановскоКумановско, констатирана е енеолитскабакарновремеска населба на Костоперска Карпа, "Жеглиговски Камен", во скопско "Врањак", во делчевско "Градиште" кај с. Град, а во кочанско "[[Пилаво]]".
 
Археолозите се согласни регионалната културна група во Македонија да ја наречат Шуплевец-Бакарно Гумно, која што хронолошки се вклопува во пошироки територијални рамки, во културниот комплекс Бубањ-Салкуца-Криводол.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.musmk.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=102:eneolit&catid=71:arheologija&Itemid=105 ЕнеолитБакарно време (енеолит)]
 
{{Нормативна контрола}}