Разлика помеѓу преработките на „Сценографија“

Додадени 188 бајти ,  пред 9 месеци
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
[[File:Sapessi cos'è un'anima - almeno tu nell'universo, grattage - olio su tela, opera dell'artista Giovanni Guida, 2020.jpg|thumb|229x229px|left|Сценографски дизајн]]
'''Сценографија''' е уметничка дисциплина за создавање амбиенти наменети за претстави. Сценографијата подразбира употреба на светлина, звук, облека, изведба, конструкции и просторно уредување. Претставува заедничка, усогласена замисла и на [[режисер]]от и на визуелниот уметник во врска со одредена сценска претстава или [[филм]].<ref>{{наведена книга
| title=[[Македонска Енциклопедија]]
1.148

уредувања