Разлика помеѓу преработките на „Кабуки“

Додадени 150 бајти ,  пред 5 месеци
дополнување #WPWP #WPWPMK
(Бришење на "Scene_of_a_kabuki_performance.JPG", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Srittau поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/File:Kab)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Shibaraku, Kabukiza November 1895 production.jpg|thumb|300px|Представа „Шибараку“ од 1895 година]]
 
'''Кабуки''' ([[јапонски]]: 歌舞伎) е традиционална форма на јапонски театар која прикажува историски, романтични и љубовни [[драма|драми]] со музичка придружба и игра каде што женските улоги обично ги играат мажи. Кабуки започна во стариот главен град на [[Јапонија]] - [[Кјото]], во почетокот на [[Едо Период]]от во [[1603]].
{{никулец}}
1.066

уредувања