Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година“

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (18)
с (→‎Рекорди: clean up, replaced: settembre → септември using AWB)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (18))
| Сојуз= [[Фудбалска Асоцијација на Италија]]
| Конфедерација= [[УЕФА]] ([[Европа]])
| Селектор= {{flagiconзнамеикона|Италија}} [[Лујџи Ди Бјаџо]]
| Капитен= [[Матео Бјанкети]]
| Најмногу натпревари= [[Андреа Пирло]] (46)
|-
<!--End of Shirt-->
| Прв меѓународен натпревар= {{flagiconзнамеикона|Португалија}} [[Фудбалска репрезентација на Португалија под 21 година|Португалија]] 2 - 1 Италија {{flagiconзнамеикона|Италија}} <br />([[Фуншал]], [[Португалија]]; 23 декември, [[1976]])
| Најголема победа= {{flagiconзнамеикона|Италија}} Италија 7 - 0 [[Фудбалска репрезентација на Естонија под 21 година|Естонија]] {{flagiconзнамеикона|Естонија}}<br />([[Катанѕаро]], [[Италија]]; 23 март, [[1995]])<br />{{flagiconзнамеикона|Италија}} Италија 8–1 [[Фудбалска репрезентација на Велс под 21 година|Велс]] {{flagiconзнамеикона|Велс}}<br /> [[Павија]], 5 септември, [[2003]]|
| Најлош пораз= {{flagiconзнамеикона|Норвешка}} [[Фудбалска репрезентација на Норвешка под 21 година|Норвешка]] 6 - 0 Италија {{flagiconзнамеикона|Италија}} <br />([[Ставангер]], [[Норвешка]]; 5 јуни, [[2011]])
<center>''Records for competitive<br />matches only.''</center> |
Регионално првенство = [[Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година|Европско првенство под 21 година]] | |
|-
|align=left|[[Ацелјо Вичини]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(1976–1986)
|-
|align=left|[[Чезаре Малдини]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(1986–1996)
|-
|align=left|[[Росано Џампалја]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(1996–1997)
|-
|align=left|[[Марко Тардели]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(1997–2000)
|-
|align=left|[[Клаудио Џентиле]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(2000–2006)
|-
|align=left|[[Пјерлујџи Касираги]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(2006–2010)
|-
|align=left|[[Чиро Ферара]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(2010–2012)
|-
|align=left|[[Девис Манџија]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(2012–2013)
|-
|align=left|[[Лујџи Ди Бјаџо]]
|{{flagiconзнамеикона|ITA}}
|align=left|(2013–денес)
|-