Разлика помеѓу преработките на „Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1999 година“

с
→‎Детали од натпреварот: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (44)
с (→‎Детали од натпреварот: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎Детали од натпреварот: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (44))
|date = [[26 мај]] [[1999]]
|time = 20:45 [[Централно-европско време|ЦЕВ]]
|team1 = [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]] {{flagiconзнамеикона|ENG}}
|score = 2–1
|report = [http://www.uefa.com/uefachampionsleague/history/season=1998/index.html Извештај]
|team2 = {{flagiconзнамеикона|GER}} [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]]
|goals1 = [[Теди Шерингам|Шерингам]] {{goal|90+1}}<br />[[Оле Гунар Солшер|Солшер]] {{goal|90+3}}
|goals2 = [[Марио Баслер|Баслер]] {{goal|6}}
!width=25| !!width=25|
|-
|GK ||'''1''' ||{{flagiconзнамеикона|DEN}} [[Петер Шмајхел]] ([[Капитен|к]])
|-
|RB ||'''2''' ||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Гери Невил]]
|-
|CB ||'''5''' ||{{flagiconзнамеикона|NOR}} [[Рони Јонсен]]
|-
|CB ||'''6''' ||{{flagiconзнамеикона|NED}} [[Јап Стам]]
|-
|LB ||'''3''' ||{{flagiconзнамеикона|IRL}} [[Денис Ирвин]]
|-
|RM ||'''11'''||{{flagiconзнамеикона|WAL}} [[Рајан Гигс]]
|-
|CM ||'''7''' ||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Дејвид Бекам]]
|-
|CM ||'''8''' ||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Ники Бат]]
|-
|LM ||'''15'''||{{flagiconзнамеикона|SWE}} [[Џеспер Бломквист]] || || {{suboff|67}}
|-
|CF ||'''19'''||{{flagiconзнамеикона|TRI}} [[Двајт Јорк]]
|-
|CF ||'''9 '''||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Енди Кол]] || || {{suboff|81}}
|-
|colspan=3|'''Substitutes:'''
|-
|GK ||'''17'''||{{flagiconзнамеикона|NED}} [[Рајмонд ван дер Гоу]]
|-
|DF ||'''4''' ||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Дејвид Меј]]
|-
|DF ||'''12'''||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Филип Невил|Фил Невил]]
|-
|DF ||'''30'''||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Вес Браун]]
|-
|MF ||'''34'''||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Џонатан Грининг]]
|-
|FW ||'''10'''||{{flagiconзнамеикона|ENG}} [[Теди Шерингам]] || || {{subon|67}}
|-
|FW ||'''20'''||{{flagiconзнамеикона|NOR}} [[Оле Гунар Солшер]] || || {{subon|81}}
|-
|colspan=3|'''Менаџер:'''
|-
|colspan=4|{{flagiconзнамеикона|SCO}} [[Алекс Фергусон]]
|}
|valign="top"|[[File:Man Utd vs Bayern Munich 1999-05-26.svg|300px]]
!width=25| !!width=25|
|-
|GK ||'''1''' ||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Оливер Кан]] ([[Капитен|к]])
|-
|SW ||'''10'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Лотар Матеус]] || || {{suboff|80}}
|-
|RB ||'''2''' ||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Маркус Бабел]]
|-
|CB ||'''25'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Томас Линке]]
|-
|CB ||'''4''' ||{{flagiconзнамеикона|GHA}} [[Самуел Куфур]]
|-
|LB ||'''18'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Михаел Тарнат]]
|-
|CM ||'''11'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Штефан Ефенберг]] || {{yel|60}}
|-
|CM ||'''16'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Јенс Јеремис]]
|-
|RF ||'''14'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Марио Баслер]] || || {{suboff|90}}
|-
|CF ||'''19'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Карстен Јанкер]]
|-
|LF ||'''21'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Александер Циклер]] || || {{suboff|71}}
|-
|colspan=3|'''Substitutes:'''
|-
|GK ||'''22'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Бернд Дрехер]]
|-
|DF ||'''5''' ||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Томас Хелмер]]
|-
|MF ||'''7''' ||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Мехмет Шол]] || || {{subon|71}}
|-
|MF ||'''8''' ||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Томас Штрунц]]
|-
|MF ||'''17'''||{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Торстен Финк]] || || {{subon|80}}
|-
|MF ||'''20'''||{{flagiconзнамеикона|BIH}} [[Хасан Салихамиџиќ]] || || {{subon|90}}
|-
|FW ||'''24'''||{{flagiconзнамеикона|IRN}} [[Али Даеи]]
|-
|colspan=3|'''Менаџер:'''
|-
|colspan=4|{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Отмар Хицфелд]]
|}
|}
|
'''Man of the Match:'''
<br />{{flagiconзнамеикона|GER}} [[Марио Баслер]] (Баерн Минхен)
 
'''Асистенти судии:'''
<br />{{flagiconзнамеикона|ITA}} Џенаро Мацеи ([[Италија]])<ref name="linesmen">[http://www.highbeam.com/doc/1P1-21716626.html Italian referee Collina for European Cup Final]</ref>
<br />{{flagiconзнамеикона|ITA}} [[Клаудио Пуљизи]] ([[Италија]])<ref name="linesmen"/>
<br />'''Резервен судија:'''
<br />{{flagiconзнамеикона|ITA}} Фиоренцо Треози ([[Италија]])<ref>{{Наведена книга |last1=Radnedge |first1=Keir |title=50 Years of the Champions League & European Cup |year=2007 |origyear=2005 |publisher=Carlton Books |isbn=978-1-84442-326-2 |page=231 }}</ref>
|}