Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Додадени 46 бајти ,  пред 3 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (4)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (4))
 
|map = Location CERN member countries on map of Europe.svg
|mcaption = Земји-членки
|headquarters = {{flagiconзнамеикона|Switzerland}} [[Женева]], [[Швајцарија]]
|membership = 20 земји-членки и 8 набљудувачи
|language =
|leader_title = Генерален директор
|leader_name = {{flagiconзнамеикона|ITA}} [[Фабиола Ѓаноти]]
|leader_title2 =
|leader_name2 =
| style="text-align:right" | 2
|}
 
 
== Членки ==
* {{GBR}}
* {{YUG}} (подоцна напуштила)
 
 
 
По формирањето, CERN регуларно примала нови членки.
 
Осум додатни меѓународни организации имаат набљудувачки статус:
* {{country flagicon2знамеикона2|alias=Europe|flag alias=Flag of Europe.svg}} [[Европска комисија|Европска Комисија]]
* {{IND}}
* {{JPN}}
* {{RUS}}
* {{TUR}}
* {{country flagicon2знамеикона2|alias=United Nations|flag alias=Flag of the United Nations.svg}} [[УНЕСКО]]
* {{USA}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:ЦЕРН| ]]
[[Категорија:Меѓународни организации на Европа]]