Разлика помеѓу преработките на „Организација за храна и земјоделство на ООН“

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Flagicon → знамеикона, flagicon → знамеикона
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Flagicon → знамеикона, flagicon → знамеикона)
| type = Специјализирана агенција
| acronyms = FAO
| headquarters= {{flagiconзнамеикона|Италија}} [[Рим]], [[Италија]]
| head = {{Flagiconзнамеикона|Senegal}} Жак Диуф
| status = активна
| established = 16 октомври 1945 во Рим
| parent = [[Економски и социјален совет|ECOSOC]]
| subsidiaries =
}}
 
'''Организацијата за исхрана и земјоделство на ООН''' ([[англ.]] ''Food and Agriculture Organization of the United Nations'') или скратено '''ФАО''' е основана во 1945 година како организација на [[ОН]] за борба против гладот. Целта на ФАО е да биде извор на информации и знаење за производството на храна и за исхраната. ФАО помага на посиромашните земји да го модернизираат земјоделството, шумарството и рибарството и да обезбедат здрава исхрана за сите.
 
'''Организацијата за исхрана и земјоделство на ООН''' ([[англ.]] ''Food and Agriculture Organization of the United Nations'') или скратено '''ФАО''' е основана во 1945 година како организација на [[ОН]] за борба против гладот. Целта на ФАО е да биде извор на информации и знаење за производството на храна и за исхраната. ФАО помага на посиромашните земји да го модернизираат земјоделството, шумарството и рибарството и да обезбедат здрава исхрана за сите.
 
ФАО има осум оддели:
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Земјоделски организации|Исхрана и земјоделство на ООН]]
[[Категорија:Глобални организации]]