Разлика помеѓу преработките на „NGC 1016“

Одземени 99 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: која се наоѓа на списокот на → заведена во, removed: Телото претставува Дрееров објект.
с (→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: која се наоѓа на списокот на → заведена во, removed: Телото претставува Дрееров објект.)
|алтернативни ознаки=UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76
}}
'''NGC 1016''' — [[елиптична галаксија]] во соѕвездието [[Кит (соѕвездие)|Кит]], којазаведена се наоѓа на списокот наво [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Телото претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1016 се споменува и како UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76.