Витомил Зупан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: романсиер → романописец
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: романсиер → романописец)
}}
 
'''Витомил Зупан''' ({{роден на|18|јануари|1914}}, {{роден во|Љубљана}} - {{починат на|14|мај|1987}}, {{починат во|Љубљана}}) — [[словенечки]] [[раскажувач]], [[романсиерроманописец]], [[драмски автор]] и [[поет]].<ref>[http://zgodovina.si/vitomil-zupan/ zgodovina]</ref>
 
==Животопис==